Vhodná potrava pro osmáky Degu

Osmáky degu krmte co nejpodobněji jejich přirozené stravě. Pochází z polosuché, částečně až pouštní oblasti středního Chille na západním svahu And. jejich biotop se dá charakterizovat jako otevřená křovinatá krajina, kterou tvoří z 90% trávy a malé byliny a jen z 15% stálezelené keře a menší stromy.

V přirozeném prostředí je potrava osmáka velmi málo výživná a suchá, tvořená převážně trávami, listy, kůrou stromů, větvičkami, kořínky, bylinami, semeny apod.


Ideální jidelníček osmáka degu:

  • 60% seno, důležitá složka potravy, obrušuje stoličky, neustále k dispozici
  • 25% tráva, bylinky, květy, zelenina, větvičky, listy
  • 10% krmivo (zarovnaná lžíce na osmáka - cca 10g - březí samičky a osmáci v růstu každý den, dospělí cca ob den)
  • 5% zdravé pamlsky
  • Čerstvá voda neustále k dispozici
  • Zdravé pamlsky jsou např sušená zeleniny, hráškový chips, květní lístky růže a bylin, slunečnicová semínka, dýňová semínka, zrnko kukuřice, ovesná vločka, pufrovaná rýže, rostlinné a zeleninové pamlsky.

    Hlavní potrava osmáka by měla být seno + voda – toto je základní kombinace, kterou určitě musí mít k dispozici každý den. Stejně tak musí mít vždy k dispozici větve a větvičky nejlépe ovocných stromů. Obzvláště vhodné jsou větve jabloně, lísky, hrušně, břízy, olše, rybízu a borůvky.

    V neomezeném množství, mohou mít k dispozici také travní semena – ta jsou tak maličká, že osmák na jejich konzumaci musí využít velké množství energie.

    Vzhledem k náchylnosti osmáků k onemocněním cukrovkou, naopak v jejich stravě nesmí být 🍬 cukr. Tedy naprosté tabu jsou např. piškoty, ale raději i ovoce – jak čerstvé tak i sušené. Také pozor na svatojánský chléb a melasu, se kterými se můžete setkat ve složení komerčních směsek krmení, určených výrobci přímo pro osmáky. Proto je třeba pročítat složení směsky, kterou kupujete.

    Pozor si dejte také na solanin, který je pro osmáky jedovatý – nedávejte např. syrové brambory, listy a stonek rajčat nebo stonek paprik!

    Pozor na vojtěšku – hlavně oblíbené vojtěškové kroužky a kolečka – max jedno za den – obsahuje přiliš mnoho vápníku.

    Pozor na luštěniny – hrášek a hráškové lupínky – prodávané samostatně jako pamlsek nebo obsažených ve směskách krmení – mláďata do 3 měsíců věku, by je neměla dostávat vůbec – mohla by u nich zapříčinit zažívací problémy a dojít až k úhynu osmáka. U starších osmáčků opět jen jako pamlsek – kvůli nadýmání.

    Pozor na petržel – nepodávat březím samičkám. Může to u nich vyvolat předčasný porod.

    🌰 Ořechy – raději nedávat, ale pokud ano, tak jen třeba 1 za měsíc jen jako pamlsek a včetně skořápky, ať se zabaví.

    Mou biblí ohledně osmáčí potravy, jsou stránky http://www.kralici.cz/... – které mi stále slouží k nahlédnutí jako tahák, kde najdete typy na míchání vlastní směsky krmení a doslova herbář s uvedením vhodnosti či nevhodnosti většiny dřevin, semen, trav, bylin, zeleniny atd… na které si jen vzpomenete. Dále určitě doporučuji přečíst krásně zpracované stránky zájmové chovatelské stanice Degudrey http://degudrey.blogspot.com/...

    Pro osmáčky chované doma, je důležitá také směska, protože se do ní uměle přidává vitamín D3, ke kterému se doma v kleci nedostanou. Vitamín D3 je důležitý pro vstřebávání vápníku, fosforu a tedy pro zdravý vývoj kostí a zubů! Komerčně prodávané směsky pro osmáky, snad vždy obsahují něco, co by osmák jíst neměl nebo měl jen v omezeném množství. Proto je třeba číst složení (a to raději i před opakovaným nákupem krmiva, které již máte vyzkoušené - výrobci obsah neustále mění a bohužel ne vždy k lepšímu :( )a nespoléhat se na informace od výrobce. Výrobci s klidnou duší dají fotku osmáka s nápisem "osmák degu" na pytlík se směskou plnou sušených banánů. :(

    Jak krmíme my