Osmáky degu krmte co nejpodobněji jejich přirozené stravě. Pochází z polosuché, částečně až pouštní oblasti středního Chille na západním svahu And. jejich biotop se dá charakterizovat jako otevřená křovinatá krajina, kterou tvoří z 90% trávy a malé byliny a jen z 15% stálezelené keře a menší stromy.
V přirozeném prostředí je potrava osmáka velmi málo výživná a suchá, tvořená převážně trávami, listy, kůrou stromů, větvičkami, kořínky, bylinami, semeny apod.
Ideální jidelníček osmáka degu:
Zdravé pamlsky jsou např sušená zeleniny, hráškový chips, květní lístky růže a bylin, slunečnicová semínka, dýňová semínka, zrnko kukuřice, ovesná vločka, pufrovaná rýže, rostlinné a zeleninové pamlsky.
Hlavní potrava osmáka by měla být seno + voda – toto je základní kombinace, kterou určitě musí mít k dispozici každý den. Stejně tak musí mít vždy k dispozici větve a větvičky nejlépe ovocných stromů. Obzvláště vhodné jsou větve jabloně, lísky, hrušně, břízy, olše, rybízu a borůvky.
V neomezeném množství, mohou mít k dispozici také travní semena – ta jsou tak maličká, že osmák na jejich konzumaci musí využít velké množství energie.
Vzhledem k náchylnosti osmáků k onemocněním cukrovkou, naopak v jejich stravě nesmí být 🍬 cukr. Tedy naprosté tabu jsou např. piškoty, ale raději i ovoce – jak čerstvé tak i sušené. Také pozor na svatojánský chléb a melasu, se kterými se můžete setkat ve složení komerčních směsek krmení, určených výrobci přímo pro osmáky. Proto je třeba pročítat složení směsky, kterou kupujete.
Pozor si dejte také na solanin, který je pro osmáky jedovatý – nedávejte např. syrové brambory, listy a stonek rajčat nebo stonek paprik!
Pozor na vojtěšku – hlavně oblíbené vojtěškové kroužky a kolečka – max jedno za den – obsahuje přiliš mnoho vápníku.
Pozor na luštěniny – hrášek a hráškové lupínky – prodávané samostatně jako pamlsek nebo obsažených ve směskách krmení – mláďata do 3 měsíců věku, by je neměla dostávat vůbec – mohla by u nich zapříčinit zažívací problémy a dojít až k úhynu osmáka. U starších osmáčků opět jen jako pamlsek – kvůli nadýmání.
Pozor na petržel – nepodávat březím samičkám. Může to u nich vyvolat předčasný porod.
🌰 Ořechy – raději nedávat, ale pokud ano, tak jen třeba 1 za měsíc jen jako pamlsek a včetně skořápky, ať se zabaví.
Mou biblí ohledně osmáčí potravy, jsou stránky http://www.kralici.cz/... – které mi stále slouží k nahlédnutí jako tahák, kde najdete typy na míchání vlastní směsky krmení a doslova herbář s uvedením vhodnosti či nevhodnosti většiny dřevin, semen, trav, bylin, zeleniny atd… na které si jen vzpomenete. Dále určitě doporučuji přečíst krásně zpracované stránky zájmové chovatelské stanice Degudrey http://degudrey.blogspot.com/...
Pro osmáčky chované doma, je důležitá také směska, protože se do ní uměle přidává vitamín D3, ke kterému se doma v kleci nedostanou. Vitamín D3 je důležitý pro vstřebávání vápníku, fosforu a tedy pro zdravý vývoj kostí a zubů! Komerčně prodávané směsky pro osmáky, snad vždy obsahují něco, co by osmák jíst neměl nebo měl jen v omezeném množství. Proto je třeba číst složení (a to raději i před opakovaným nákupem krmiva, které již máte vyzkoušené - výrobci obsah neustále mění a bohužel ne vždy k lepšímu :( )a nespoléhat se na informace od výrobce. Výrobci s klidnou duší dají fotku osmáka s nápisem "osmák degu" na pytlík se směskou plnou sušených banánů. :(
Seno je naprosto zásadní složka stravy osmáka! Osmák si žvýkáním dlouhých stébel, obrušuje neustále dorůstající stoličky. Pokud si je osmák nebude obrušovat, dojde k jejich přerůstání, což může vést až k úhynu osmáka! Ideální seno je doma sušené. Pokud nemáte možnost sušit si sami, pak vybírejte seno, které krásně voní a je suché a ZELENÉ. Často výrobci do sena přidávají stébla slámy. Takové seno přidávám maximálně jako podestýlku. Seno k jídlu, přidávejte po menším množství klidně i 2x denně. Záleží na Vaší kreativitě, jak ho osmákům podat. Někdo jen hodí do klece, jiný použije jestličky nebo naplní ruličku od toaletního papíru, aby osmákům seno zatraktivnil. Seno, ze kterého osmáci vyjedli ty nejlepší kousky a které si zašlapou do podestýlky nebo je v kleci déle, už tolik nevoní a přestává být atraktivní. Někdo do sena přidává heřmánek, který seno také ovoní.
Mohu doporučit seno Pan Malina, dražší seno Rasco s bylinkami (3 druhy), seno JR Farm nebo např. luční seno z Fajnzoo.
☘️ Granule - granule určené pro osmáky, případně činčily (dle popisu složení) a v popisu složení uvedeno, že se jedná o KOMPLETNÍ stravu – v tomto složení mi bylo doporučeno krmit paní veterinářkou Lietavcovou z veterinární kliniky Na Hůrce, která mě varovala před neustále se rozšiřujícím nešvarem přerůstajících stoliček u osmáků právě v důsledku překrmování osmáků směskami, kdy osmák nemá potřebu zkrmovat seno a nepoužívá tedy tolik potřebný třecí pohyb stoliček ze předu do zadu o sebe, ale jen nahoru dolů, aby směsku rozdrtil!). Dokud v kleci uvidíte nezkonzumované granule, další nepřidávejte, dokud je nesní. Mně by to však přišlo příliš nepestré, proto granule přidávám do některé ze směsek.
☘️ Směs bylinek např. JR Farm rozkvetlá louka, pampeliška, jitrocel.. a smíchám s kořeny (např. na bylik.cz):
- Libeček 50gZa nápad a inspiraci děkuji Veronika Kašparová z Escalante´s degu.
☘️ Cca lžíci na osmáka (osmáci v růstu a březí samičky každý den – ti občas dostanou do směsky krmení přimíchanou i nějakou tu ovesnou vločku) směsky složené z cca dvou různých komerčně dostupných směsek vhodných pro osmáky, doplněné o granule o travní semena (luční směs http://www.roznovska-travni.cz/cz/p/lucni-smes-5-rana/) a např. o Niger, Lesknici, Ostropestřec, Kardi, Směs prosa, Lněné semínko, Paddy rýži – dle toho co se mi zrovna podaří sehnat. Směska nikdy není úplně stejná.
V sezoně dostávají ČERSTVÉ: trávu (se zeleným je po zimě třeba začínat opatrně) – mohou dostat pampelišku listy i květ, sedmikrásku, jitrocel, jetelíček, listy malinovníku a jahodníku, listy z ovocných stromů, listy i květy z venkovního ibišku...
SUŠENÉ: okvětní lístky růží, květy měsíčku, chrpy, sedmikrásek, heřmánku + lze sušit co je uvedeno výše jako podávané čerstvé. Dále suším třeba kořeny pampelišky – spojené příjemné s užitečným – trávník zbaven plevele a nic nevyhodíme 😊 + sušená zelenina.
Dýňová a slunečnicová semínka (občas, jsou tučná)
Pískavicové tolárky (JR FARM Semínka pískavice 200g)
Vojtěškové kroužky
Topinambur chips (HERBAL PETS Topinambur chips 75g)
Zelenina např. HERBAL PETS Bylinkovo-zeleninový mix s lístky růže 100g.